Türk Radyo Dünyası 2003 Haziranında Türkçe popular müzik formatlı internet radyo istasyonu olarak kuruldu. 24 saat sürekli yayınına aynı yılın Ağustos ayında başladı ve hala devam etmekte.

Yayına başladığımızın çok kısa bir zaman sonrasında ulaştığımız binlerce dinleyicimizin istekleri doğrultusunda Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Nostalji bölümleri program akışımıza eklendi.Sonraları ilave ettiğimiz Top 30 Listemiz ve istekler programlarımızla daha büyük kitlelere seslenmeye başladık. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde bulunan geniş dinleyici yelpazemiz nedeniyle tüm bu programlarımızı değişik zamanlarda tekrarlayarak her zaman diliminde duyulmasına imkan sağladık.

Avrupa ve Asya arasında bir kültür köprüsü olan Türkiye’nin, Türk müziğiyle Türkçe konuşulmayan ülkelerdede tanınması amacıyla sitemizi İngilizce olarak da hazırladık. Her ne kadar konuştuğumuz dil farklı olsada müziğin ortak dilinde buluşmayı hedefledik.

Başladığımız ilk günden beri hiç ara vermeden yaptığımız yayınlarımız on altıncı yılına ulaştı. Türkiye ve İngiltere ofislerimiz olmak üzere, internet üzerinden haftada 150000 değişik dinleyiciye ulaşarak en çok dinlenen Türkçe müzik istasyonu konumuna ulaştık.

Yayına başladığımız ilk andan itibaren Türkiye’de ki dinleyicilerimizden (tüm dinleyicilerimizin %60-%70’ı ) gelen yoğun istek üzerine, Türkiye’de FM radyo istayonu kurma yolunda yasal ekibimiz ve avukatlarımız çalışmalarına başladılar. Dinleyicilerimizden gelen tüm mesajlar bu doğrultuda yapacağımız lisans başvurusu sırasında kullanılacaktır.

Son olarak tüm dinleyicilerimize, dünyanın dört bir yanından bizlere destek olmaları ve Türk Radyo Dünyasının internet üzerindeki 1 NUMARALI Türkçe müzik istasyonu olması yolundaki yardımları için teşekkür etmek istiyoruz.

Teşekkürler,

Osman
Genel Müdür
Türk Radyo Dünyası Ltd
osman@trd.com.trTRD, (Türk Radyo Dünyası Ltd), was founded in June 2003 as a global Turkish popular music, Internet radio station. Non-stop, 24 hour-a-day broadcasts began that August and have been continuing ever since.

Very soon after broadcasts began, we had attracted a global audience of several thousand listeners whose feedback led to the creation of specialist channels TRD SANAT (CLASSIC), TRD ALTIN (GOLD) and TRD HALK (FOLK). Later on, we created TRD1 EXTRA for listeners in time zones greater than 6 hours. This was further enhanced by a Top 30 chart and request/dedication show allowing us to interact more with our listeners, and programmed to ensure that they could be enjoyed in any time-zone.

With Turkey being located at the crossroads of Europe and Asia, one of our aims was to allow non-Turkish listeners to also enjoy TRD. We felt that although Turkish as a language may be a very foreign sound to speakers of other languages, the music contained an ambience and a vibe which even non-Turkish speaking listeners would appreciate. For this reason, the TRD website and jingles completely produced in both Turkish and English.

Now into our sixteenth year of non-stop global broadcasting, and with more than 150,000 individual listeners generating more than ½ million connections to our audio streams and more than 3 million hits to our website each month, we are proud of that fact that we are the most listened to Turkish music Internet radio station in the world.

We would like to thank you, our listeners, all over the world for you continuous support, and for helping TRD become the number one online Turkish music radio station in the world.

Happy listening,

Osman
Director
Türk Radyo Dünyası Ltd
osman@trd.com.tr